Artykuły


Najlepsze polskie winyle 2020 wg winyloveinspiracje

Najlepsze polskie winyle 2020 wg winyloveinspiracje asfalt records astigmatic records płyty winylowe 2020 polskie winyle very polish cut outs winyl winyloveinspriacje
Autor: Witold Regulski
15.01.2021

W ostatnich latach regularnie można było poczytać o tym, że płyty winylowe stają się coraz ważniejszą częścią rynku fonograficznego. Boom, który można datować na początek drugiej dekady XXI wieku, a następnie moda na czarne krążki, zmieniły się chyba w coś więcej – oto we wrześniu ubiegłego roku Zrzeszenie Amerykańskich Wydawców Muzyki (RIAA) doniosło, że w pierwszej połowie 2020 płyty winylowe były w Stanach Zjednoczonych kupowane chętniej niż kompakty po raz pierwszy od lat 80. Czyli od momentu, kiedy zaczęto wydawać muzykę na CD na globalną skalę.

Winylowego bakcyla łapie też współczesne pokolenie. Wydawane przez młode, niezależne labele czarne krążki trafiają coraz częściej na półki dwudziesto- i trzydziestolatków. Jedną z takich osób jest Oskar Sienicki, który jeszcze w liceum pomagał przy organizacji targów winylowych w Warszawie, a od 2019 roku pracuje w należącym do wytwórni Asfalt Records sklepie płytowym Asfalt Shop. Mimo zaledwie dwudziestu czterech lat Oskar może się pochwalić domową kolekcją ponad tysiąca winyli z – jak widać poniżej – najróżniejszych części świata.

Swoją pasją, wiedzą i zbiorami Oskar dzieli się z innymi na kanale @winyloveinspiracje, który możecie znaleźć na Instagramie i YouTube. My, wykorzystując jego zajawkę, poprosiliśmy go o wybranie dziesięciu polskich winyli 2020 roku, które warto mieć w swojej kolekcji.

Najlepsze polskie winyle 2020 wg winyloveinspiracje

Błoto – Kwiatostan (ASTIGMATIC RECORDS, JASSMINE JAZZ CLUB)

Jak powiedziałem w swoim filmiku na kanale YouTube: “piękna płyta z fajną historią w tle”. Super materiał od chłopaków z EABS – materiał nagrany zresztą w dwa dni podczas lockdownu. Bardzo świeży, idealny dla wszystkich fanów obecnej londyńskiej jazz sceny! Co więcej, piękna okładka i ręcznie numerowany press z polaroidem z tyłu to już gratka dla kolekcjonerów.

EABS – Discipline Of Sun Ra (ASTIGMATIC RECORDS)

EABS zmienili polską jazz scenę, a tym albumem kolejny raz udowadniają, że nie są tu tylko na chwilę. Tym razem biorą na warsztat przybysza z dalekiego Saturna i swoimi aranżami kupili moje serce!

Renata Lewandowska – Dotyk (ASTIGMATIC RECORDS, THE VERY POLISH CUT-OUTS, POLSKIE RADIO)

Bez dwóch zdań najpiękniejsza polska premiera tego roku! Płyta na którą sam osobiście czekałem kilka lat. Piękny głos od tajemniczej Renaty Lewandowskiej wreszcie po ponad 40 latach świat ma okazję usłyszeć, więc nie przeoczcie tego! Zwłaszcza, że ostatnio pojawiły się informacje o drugim nakładzie wyprzedanego w ekspresowym tempie winyla.

Pejzaż – Blues (THE VERY POLISH CUT-OUTS)

Przezdolny Bartosz Kruczyński drugą odsłoną pejzażu przedstawia Blues, czyli house i nu-disco z naszego własnego podwórka. Krótko mówiąc – piękny odjazd!

Fisz – Polepione Dźwięki Edycja Specjalna (ASFALT RECORDS)

Zdecydowanie moja ulubiona reedycja jeżeli chodzi o polski hip-hop. Klasyk fisza na bursztynowym winylu to już biały kruk. Mój ulubiony album od warszawskiego rapera w jakże pięknej oprawie! 10/10.

Hania Rani – Home (GONDWANA RECORDS)

Nasza polska duma, uzdolniona Hania Rani i jej Home to drugi longplej od pianistki, którą zachwyca się cała Europa! Ta płyta nie mogła wyjść kiedy indziej niż podczas lockdownu… ale to koi nerwy!

Noon – Bleak Output Edycja Audiofilska (NOWE NAGRANIA)

Przełomowy album trip-hopowy od mojego ulubionego polskie producenta w przepięknej audiofilskiej wersji to mój numer 7. Moim zdaniem ten album pozmieniał w polsce ówcześnie myślenie jak Entroducing DJ Shadowa… TIP!

Skalpel – Highlight (NO PAPER RECORDS)

Skalpel w 2020? Na to czekałem! Połamane dźwięki od kultowego duetu, który już w 2004 roku został doceniony przez wytwórnie kolosa Ninja Tune! CUDO!

Henryk Debich / Orkiestra Polskiego Radia i TV w Łodzi – City (GAD RECORDS)

Obecnie najciekawszy label, który wynajduję zagubione lub mało znane polskie albumy z pogranicza funku, soulu i jazzu! Henryk Debich to postać dla wszystkich fanów polskiego big-bandowego grania z funkowym sznytem.

Jaromir Kamiński – Powoli (POLENA RECORDINGS)

Powoli… okej? Album od połówki Ptaków (Bartosz Kruczyński, Jaromir Kamiński) to triphopowa podróz na miarę 2020 roku. Sama okładka powinna dostać kilka nagród, ale jej zawartość jest równie dobra!

@winyloveinspiracje na Insta i YouTube


Chcecie więcej? Koniecznie wbijajcie na winylowe profile Oskara na Instagramie i YouTube, na których znajdziecie nie tylko polskie winyle 2020, ale też najlepsze kolekcjonerskie wydania i informacje dotyczące między innymi warszawskich sklepów płytowych.


Tekst i redakcja: Witold Regulski

Wypowiedzi: Oskar Sienicki

Zobacz także


Czy GŁOŚNIEJ już było? Podsumowanie dekady 2010-2020. Część III 2010-2020 david bowie david byrne kamp! podsumowanie dekady radiohead solange Nowość
Czy GŁOŚNIEJ już było? Podsumowanie dekady 2010-2020. Część III
24.05.2021
W trzeciej części wielkiego podsumowania dekady lat 2010-2020 czeka zestaw płyt znanych i lubianych, od Lorde, Radiohead, Davida Bowiego, Davida Byrne'a i wielu innych. Czytaj
Czy GŁOŚNIEJ już było? Podsumowanie dekady 2010-2020. Część II Lata 00 podsumowanie dekady
Czy GŁOŚNIEJ już było? Podsumowanie dekady 2010-2020. Część II
09.05.2021
Oto część 2. wielkiego, wiosennego podsumowania dekady lat 2010-2020. Tym razem w zestawieniu m.in. Jamie XX, Tame Impala, Wacław Zimpel i Lotto. Czytaj