Artykuły


Marketing DIY dla muzyków i nie tylko

Marketing DIY dla muzyków i nie tylko
14.12.2019

Autor pierwszej książki o biznesie muzycznym w Polsce poleca nam najnowsze lektury dotyczące budowania własnej marki za granicą i nie tylko – na polskim rynku temat funkcjonowania i rozwoju muzycznego biznesu wciąż pozostaje szerzej nieopisany, dlatego wraz z Patrykiem Gałuszką zaglądamy w publikacje anglojęzyczne, w których nie brakuje istotnych analiz i wskazówek.

Patryk Gałuszka łączy dwie bardzo ciekawe profesje – to medioznawca i ekonomista zajmujący się badaniem muzyki popularnej. Autora książki Biznes muzyczny. Ekonomiczne i marketingowe aspekty fonografii poznaliśmy podczas konferencji Tak Brzmi Miasto. Zaintrygował nas nie tylko statystykami, które cytował podczas panelu, ale także faktem, że jako pierwszy naukowiec w Polsce opracował książkę poświęconą biznesowi muzycznemu z perspektywy akademickiej. Pozycja ta ma już 10 lat – choć zawarte w niej dane są aktualne dla pierwszej dekady XXI wieku, książka pozwala nam cofnąć się do tego czasu i pomaga prześledzić rozwój biznesu muzycznego. Obecnie Patryk kończy pisać Made in Poland. Studies in Popular Music – książka ukaże się nakładem angielskiego wydawnictwa Routledge.

Poprosiliśmy Patryka o kilka rekomendacji książkowych z rynku zagranicznego. Znajdziecie wśród nich m.in. poradniki na temat rynku amerykańskiego oraz europejskiego, niektóre informacje zawarte w książkach są jednak na tyle uniwersalne, że z powodzeniem można przenieść je choćby na rynek polski. Oto pięć pozycji dla muzyków budujących swoją karierę, menedżerów oraz wszystkich zainteresowanych muzycznym biznesem.

1. Donald S. Passman, All You Need to Know About the Music Business: 10th Edition. Simon & Schuster, 2019

"All You Need To Know About the Music Business" / głośniej

Absolutny numer jeden, jeśli chodzi o kwestie prawne – kontrakty, tantiemy i tym podobne. Pisana przez Amerykanina dla Amerykanów, jest jednak na tyle bogatym źródłem informacji, że także muzycy spoza USA dużo skorzystają na jej lekturze.

2. Ari Herstand, How To Make It in the New Music Business: Practical Tips on Building a Loyal Following and Making a Living as a Musician (Second Edition). Liveright, 2019

"How to Make It in the New Music Business" / głośniej

Praktyczny poradnik, adresowany przede wszystkim  do artystów budujących swoją karierę w USA. Mimo że nie wszystkie kwestie poruszane w książce odpowiadają specyfice europejskich rynków muzycznych, warto do niej zajrzeć.

3. Bobby Borg, Music Marketing for the DIY Musician: Creating and Executing a Plan of Attack on a Low Budget. 2nd Edition. Rowman & Littlefield Publishers, 2019

"Music Marketing fot the DIY Musician" / głośniej

Wydanie drugie ukaże się dopiero w połowie grudnia 2019, ale sądząc po zawartości wydania pierwszego, będzie godne polecenia. Książka ma mocno marketingowy profil, co może razić muzyków widzących się przede wszystkim jako artystów, a nie ludzi biznesu.

4. Chris Anderton, Andrew Dubber, Martin James, Understanding the Music Industries. SAGE, 2012

"Understanding the Music Industries" / głośniej

Ta pozycja została napisana przez pracowników brytyjskich uczelni, wykładających na co dzień przedmioty związane z branżą muzyczną. Zawiera przegląd najważniejszych zagadnień przeprowadzony z perspektywy brytyjskiej. Nie jest to jednak pozycja tak nowa, jak trzy wymienione wcześniej.

5. Ann Harrison, Music: The Business (7th edition). Virgin Books, 2017

"Music the Business" / głośniej

Książka autorstwa brytyjskiej prawniczki zawiera wszystko, co trzeba wiedzieć rozpoczynając karierę muzyka w UK.

Tekst powstał w ramach współpracy z tegoroczną edycją konferencji nowego biznesu muzycznego Tak Brzmi Miasto, której tematem głównym były finanse. Konferencję otwierał panel „Jak (wy)żyć? Z muzyki, z muzyką, w muzyce w 21 wieku”, w którym udział brał dr Patryk Gałuszka.

 

Rekomendacje i komentarze: dr Patryk Gałuszka | Opracowanie: redakcja GŁOŚNIEJ | Zdjęcie: Natalia Bajek

Zobacz także


Czy GŁOŚNIEJ już było? Podsumowanie dekady 2010-2020. Część III 2010-2020 david bowie david byrne kamp! podsumowanie dekady radiohead solange Nowość
Czy GŁOŚNIEJ już było? Podsumowanie dekady 2010-2020. Część III
24.05.2021
W trzeciej części wielkiego podsumowania dekady lat 2010-2020 czeka zestaw płyt znanych i lubianych, od Lorde, Radiohead, Davida Bowiego, Davida Byrne'a i wielu innych. Czytaj
Czy GŁOŚNIEJ już było? Podsumowanie dekady 2010-2020. Część II Lata 00 podsumowanie dekady
Czy GŁOŚNIEJ już było? Podsumowanie dekady 2010-2020. Część II
09.05.2021
Oto część 2. wielkiego, wiosennego podsumowania dekady lat 2010-2020. Tym razem w zestawieniu m.in. Jamie XX, Tame Impala, Wacław Zimpel i Lotto. Czytaj